Centrum Ogrodnicze "Chotomów" - Hurtowania roślin

Rośliny wiecznie zielone

4164363346

W okresie zimowym niewątpliwą ozdobą naszych ogrodów są rośliny zawsze zielone, zachowujące piękne zielone liście przez cały rok. Oznacza to, iż zimozielone nie przechodzą w stan spoczynku nawet w czasie zimy, w związku z czym mają one specjalne wymagania. Dotyczy to zwłaszcza krzewów większych rozmiarów, które nie są ukryte pod śniegiem. Ich sytuacja jest szczególnie trudna, gdy ziemia jest zmarznięta, nie ma śniegu i wieją silne wiatry, dzięki którym ubytki wody są większe. Dlatego też przed nastaniem mrozów należy pamiętać o silnym nawodnieniu tych roślin oraz o wyściółkowaniu powierzchni wokół nich, np. korą, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniej wilgotności i jednocześnie zabezpieczy korzenie przed przemarznięciem. Dodatkowo, podczas odwilży, można ponownie nawodnić roślinę.

Jednymi z najpiękniejszych krzewów zaliczanych do tej kategorii są różaneczniki (Rhododendron), które można polecić do wszystkich typów ogrodów. Ich duże zielone liście doskonale prezentują się na ośnieżonej działce. Oczywiście najpiękniej wyglądają jednak w okresie wiosennym, gdy wręcz obsypują się dużymi kwiatami, o przeróżnych( zależnych od odmiany rośliny) barwach. Wymagają stanowisk osłoniętych, najlepiej półcienistych i kwaśnej, torfowej gleby.

Okazałymi i niezwykle efektownymi krzewami wiecznie zielonymi są ostrokrzewy. Ich błyszczące, sztywne, pofalowane na krawędziach i zakończone ostrymi kolcami liście u niektórych odmian mogą być obrzeżone na biało (Argenteomarginata) lub żółto (Aureomarginata). Dodatkową ozdobą u osobników żeńskich (ostrokrzewy są rozdzielnopłciowe, za wyjątkiem odmiany Alaska) są czerwone owoce utrzymujące się na gałązkach przez całą zimę. Nieco drobniejsze listki i bardzo ciekawą, kolumnową formę ma nieczęsto jeszcze u nas spotykana odmiana Pyramidalis. Ostrokrzewy są roślinami wymagającymi żyznego, wilgotnego podłoża i osłoniętego słonecznego (lub półzacienionego) stanowiska i okrywania na zimę. Wśród odmian bardziej odpornych na niskie temperatury można wskazać na ostrokrzewy Maservy Blue Prince, Blue Pincess i Blue Angel oraz ostrokrzew kolczasty Alaska. Mniej popularne, a także dekoracyjne są ostrokrzewy o mniejszych liściach, przypominających swym kształtem nieco liście bukszpana wieczniezielonego: Convexa, i wybarwiony na żółto Golden Gem.

Kolejną, bardzo interesującą rośliną z grupy zimozielonych jest laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus). Jej ozdobą są duże, grube i bardzo błyszczące liście, przypominające kształtem liście laurowe. W maju kwitnie na biało. Najlepiej rośnie na stanowiskach ocienionych (dobrze znosi także półcień), osłoniętych od wiatru, również w sąsiedztwie dużych drzew. Zimą wymaga jednak okrycia. Na szczególną uwagę zasługują odmiany Caucasica – jedna z bardziej odpornych laurowiśni, charakteryzująca się smukłym pokrojem i wyprostowanymi pędami, oraz Otto Luyken – odmiana o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatostanach odznaczająca się także dość dużą odpornością na polskie warunki klimatyczne.

Mało popularnymi, a bardzo atrakcyjnymi roślinami są kiścienie wawrzynowe (Leucothoe walteri). Są to nieduże (osiągają ok. 1 metra wysokości), rozłożyste krzewy należące do grupy wrzosowatych. W związku z tym wymagają podłoża kwaśnego i wilgotnego. Liście mają kształt wydłużony, w okresie zimy mogą przebarwiać się na kolor czerwony. Kiścień preferuje stanowiska zacienione i półcieniste, aczkolwiek jeśli zapewnimy roślinie odpowiednią wilgotność, poradzi sobie również na słońcu. Kwitnie na przełomie maja i czerwca na biało. Kwiaty zebrane są w grona zwieszające się pod liśćmi na długość ok. 6 cm.

Wśród rodziny roślin wrzosowatych spotykamy wiele innych gatunków zimozielonych. Warto zwrócić uwagę na pierisy japońskie, preferujące stanowiska półcieniste lub zacienione oraz zaciszne. Kwitnie wcześnie (przełom marca i kwietnia), najczęściej (jest to zależne od odmiany) na biało. Liczne, drobne, dzwonkowate kwiatki są zebrane w „wiechowaty” kwiatostan. Niektóre odmiany mają młode przyrosty w kolorze różowym lub czerwonym (Littre Heath, Red Mill), później stają się zielone. Odmiany Variegata iLittle Heath dekorują dodatkowo białe obrzeża liści.

Kolejnym przykładem zimozielonego gatunku z grupy wrzosowatych jest golteria pełzająca. Jest to niska, okrywowa krzewinka o błyszczących ciemnozielonych liściach przebarwiających się zimą na bordowo. Zimową ozdobą golterii są też duże, czerwone owoce.

Rośliny zimozielone spotykamy także pośród pnączy. Najbardziej popularną pnącą rośliną zimozieloną jest bluszcz irlandzki (Hedera helix). Osiąga do 30 metrów wysokości, a roczny przyrost to ok. 0,5 – 1 metra. Lubi stanowiska zacienione. Doskonale sprawdza się przy ogrodzeniach, ścianach, różnego rodzaju słupach wymagających „ukrycia” oraz jako roślina okrywowa. Niestety, w ostrzejsze zimy może przemarzać. Nawozy do iglaków. Kołdra zimowa